IT-ga puutub moel või teisel kokku ilmselt enamik ettevõtteid. Kuidas ja mille alusel aga valida omale IT-partnerit, kes igapäevaselt aitaks edukalt lahendada erinevaid probleeme? Mille alusel valik langetada?
Lennuliiklusteeninduse AS-i (EANS) IT-valdkonnajuht Risto Pommeri sõnul ei ole valiku tegemine sugugi lihtne. Ta võrdles IT-partneri leidmist hea autoremonditöökoja leidmisega.
Võtmetähtsusega on just usaldus. See aga kasvab ajaga. “Alguses tihtipeale lähedki soovituse peale uude kohta. Annad neile ülesande ja nad täidavad selle. Siis annad järgmise ülesande ning pikapeale tekibki usaldus,” võrdles Pommer. Tänaseks on Atea ja EANS koostööd teinud juba rohkem kui viis aastat. Mis on aga IT-partneri valimisel võtmetähtsusega?
- Usaldus on oluline
Pommeri sõnul valis ta ettevõttele IT-partneri eelkõige soovituste järgi. Ettevõtte maine oli ülioluline. IT-ringkonnad on võrdlemisi väikesed ja info levib kiiresti. Seda enam, et suure ettevõttena vajasid nad partnerit, kes suudaks leida lahendusi erinevate probleemide puhul.
“Meie puhul oli IT-partneri valimisel oluline, et ta oleks piisavalt suur, et suuta meid erinevate teemade raames hästi konsulteerida. Väikeste võimekus (teadmiste pagas) ei küündi alati selleni, et suuta meid täielikult mõista ja häid lahendusi pakkuda ning teha seda kõike operatiivselt. Seda enam, et suurtel on võimalus ka teatud aspektidelt soodsamat hinda pakkuda,” nentis Pommer.
Usaldust kasvatab omakorda igapäevane töö. Just see, et iga klienti koheldaks nii, et ta mõistaks, et tema on oluline. “ITs on väga oluline turvalisus ja seega peab olema väga valvas, kellele millist infot jagada. Mida pikem ja usalduslikum on koostöö, seda avatumalt on võimalik omavahel ka suhelda,” lisas Pommer.
- Kommunikatsioonioskus
Probleemide lahendamise edukus sõltub eelkõige sellest, kui hästi suudab klient oma probleemi kirjeldada ja kui hästi IT-partner seda kuulata. Atea juhatuse liikme ja tehnoloogia juhi Marko Metsoja sõnul on kuulamisoskus võtmetähtsusega. „Kuula ja veendu, et oled probleemi õigesti mõistnud. Analüüsi olemasolevaid andmeid ja leia õige lahendus – paranda viga, mitte eeldust. Testi tulemust ja veendu, et oled probleemi lahendanud,” kirjeldas Metsoja tööprotsessi. Ühe näitena aitas Atea EANSil parandada wifi-probleeme uude majja kolides. “Neil esines Wifi-võrgus ootamatuid ja korduvaid katkestusi. Olgugi et nad ise olid testinud mitmete tootjate lahendusi, ei suudetud probleemi kõrvaldada. Olles olukorda uurinud, soovitasime proovida Cisco Meraki lahendust. Uue hooneosa valmimisega oli see hea koht lahenduse testimiseks ja testid osutusid edukaks,” lisas Metsoja.
- Üks kontaktisik
Nii Pommer kui ka Metsoja tõdesid, et kliendi ja IT-partneri koostöös on kõige olulisem just see, et mõlemalt poolelt oleks üks vastutaja. Juhul kui vastutajaid on rohkem kui üks võib tekkida omamoodi “rikkis telefon”, mille raames info kaduma läheb. “Otsustajatel peaks pidevalt olema võimalus kiirelt ja operatiivselt ühe inimesega ühenduda. Juhul kui see inimene ise vastust ei tea, siis vastutab ta selle eest, et ta vastuse mõne teise tiimiliikme käest kätte saab,” avaldas Metsoja.
Pommeri sõnul on aja jooksul kontaktisikud küll vahetunud, kuid ettevõtte stiil jäänud samaks – alati on leidunud isik, kes küsimusele vastuse leiab ja probleemi lahendab. “See võib küll mõnikord aeganõudvam olla kui otse inseneriga suheldes vastuseid otsida, aga kliendisuhete vaatepunktist on see kindlasti mõistlik. Kliendile loeb lõpuks ikkagi hea teenindus ja positiivne lõpptulemus, millest omakorda kasvab aja jooksul välja usaldus,” nentis Pommer.
- Erinevate projektide kogemus
Mida suurem ja pikaajalisem on ettevõtte kogemus, seda paremini oskab ta abistada ka oma kliente. “Oluline on oma teadmiste ja kogemuste pagas enda kasuks tööle panna. Paratamatult need, kellel on pikaajalisem kogemus suudavad siinkohal pakkuda enamat,” nentis Pommer, kelle sõnul pole vähem-oluline ka see, et kliendibaasi ja kogemuste põhjal saadud teadmised aitavad teistel klientidel raha kokku hoida. “Nad on testinud erinevaid tooteid ja lahendusi ning tänu sellele oskavad soovitada, mis töötab paremini, mis halvemini ja millesse on mõtet rohkem raha investeerida. See teadmine on tegelikult kullahinnaga.”
Metsoja sõnul suudab Atea ära katta kõik IT vajadused: töökoha-võrgu-ja serverihalduse, turva- ja nõrkvoolusüsteemide lahendused, IT seadmete rentimise, multimeedialahendused jne. Lisaks soovitab ta IT-partneri valimisel uurida, kui paljude otsetootjatega on ettevõttel partnerlus. “Kui IT-tootjad on ettevõtet usaldanud, siis on see kvaliteedimärk. Nii tekib ka usalduskolmnurk – klient usaldab partnerit, keda omakorda on usaldanud tootja,” sõnas Metsoja lõpetuseks.